نسخه شماره 168 - 1387/07/15 -
صفحه اصلي شناسنامه
روي جلد
آرشيو

ارتباط با ما
جستجوي پيشرفته
برو
سایت های مرتبط نمایشگاه تصاویر

 گفتگو با حميدرضا اسکندري، مسئول سبك کونگ فوپرتوآي گلستان
 کونگ فو پرتوآ، ورزش باستاني جوانمردان 
نويسنده : عباسعلي فرهادي

نشريه حريف دوشنبه (دوشنبه 31 تير 87 ـ شماره 157) مقاله اي جالب با عنوان کونگ فوپرتوآ: قدرت، تکنيک، اخلاق! از مسعود کريم آبادي، دبير اين سبک رزمي‌و در واقع دست يار توانمد استاد اسکندري به چاپ رسانده بود. با توجه به نکات جالب و ويژه اين مقاله در خصوص ريشه‌ي ايراني و باستاني اين رشته ي رزمي‌و براي معرفي بيشتر آن به علاقه مندان، در گرماگرم تمرين از آقاي اسکندري تقاضاي گفتگويي دوستانه را مطرح نموديم.

خودتان را معرفي کنيد؟

حميدرضا اسکندري، متولد 23 تير ماه 1356 در محله چاله باغ گرگان هستم. سال 75 ديپلم انساني را از دبيرستان غيرانتفاعي نيکان دريافت کردم و همان سال در رشته مديريت بازرگاني دانشگاه آزاد علي آباد کتول قبول شدم ولي به دلايلي از جمله درگذشت پدرم و پذيرش تکفل و سرپرستي خانواده ي عزيزم بعد از چهار ترم مجبور به انصراف از دانشگاه شدم.

با ورزش کونگ فو چطور آشنا شديد؟

در سن 6 سالگي آقاي عليرضا صلبي (دايي من) که شاگرد استاد ابوالفضل مير شمسي بود، مرا با اين رشته آشنا کرد. پدرم در آن سال‌ها کارمند اداره برق بود و به خاطر انتقال به آزادشهر با استاد قربانعلي قرباني از شاگردان قدرتمند استاد بزرگ "رضا جودکي" کارم را ادامه دادم، اما گمشده خودم کونگ فوپرتوآ را در سال 1379 در وجود استاد عزيزم حشمت الله شکري بنيانگذار اين سبک در باشگاه فجر گرگان يافتم. سال 82 از طرف فدراسيون ورزش‌هاي رزمي‌کشور به عنوان رييس اين سبک در استان گلستان معرفي شدم. و تاچه رده ايي پيش رفتيد؟ کمربند مشکي دان 4 کونگ فوپرتوآ، کسب مدرک مربيگري درجه يک و مدرک داوري درجه 2، دبيري هيات کونگ فو استان و شهرستان و رييس سبک کونگ فوپرتوآي استان.

چه مقام‌هايي را به خود اختصاص داديد؟

 سال 82 که به عنوان مسئول سبک معرفي شدم، در مسابقات کشوري مقام سوم را براي تيم استان به ارمغان آوردم و در سال 83 نيز در رده نوجوانان مقام دوم و در نونهالان عنوان سوم را به دست آوردم. مقام اول نوجوانان کشور در سال 84 و کسب کاپ اخلاق مسابقات سال 85 از ديگر عناويني است که به آنها دست يافتم، ولي برترين مقام را لحظه اي مي‌دانم که از دستان دکتر حشمت الله شکري در مسابقات کشوري بابل تقدير نامه دريافت نمودم.

کونگ فو يعني چه؟

در زبان چيني به شخصي که در رشته ي خاصي مهارت داشته باشد، معادل کاربرد معنايي واژه ي هنرمند در ايران که به صاحب فضيلت در رشته اي هنرمند مي‌گويند. کونگ فو را اگر بخواهيم به فارسي ترجمه کنيم ريشه ي آن در قسمت کونگ به معناي دانايي و فو به معناي طريقت و راه و روش بايد جستجو کنيم، پس کنگ فو يعني راه و روش دانايي.

و تعريف کونگ فوپرتوآ:

در پارتيان به اشخاص قدرتمند در رشته‌هاي خاص مثل تيراندازي و اسب سواري که صاحب مقام و درجه و برتري بودند، پرتو يا پهلو مي‌گفتند. پس کونگ فوپرتوآ: يعني طريقت دانايي پهلوانان نخبه (نخبگان دانايي و پهلواني) .

رابطه کونگ فوپرتوآ با دين ومذهب و اخلاق چيست؟

 کونگ فوپرتوآ، ريشه در پهلواني و جوانمردي دارد، پس بي شک حضرت علي (ع) به عنوان الگوي دين و مذهب و جوانمردي صاحب دم و نفس ماست و حتي شيوه‌ي سنتي فوپرتوآ که پرشوآ ناميده مي‌شود از مرام و زور خانه ي مولا سرچشمه مي‌گيرد تا جاييکه ورزشکاران اين رشته با پوشيدن شلوار باستاني به مبارزه با شياطين بيرون و درون مي‌روند.

ويژگي اساس کونگ فو در مقايسه با ديگر رشته‌هاي ورزشي چيست؟

ديگر رشته‌هاي رزمي‌اصولا ضرباتي کنترلي دارند ولي در کونگ فو ضربات غيرکنترلي، دوراني و موج دار و يا داراي چرخش خاصي در بدن است که هم فيزيکي و هم متافيزيکي مي‌باشد.

در مورد سبک‌هاي معروف کونگ فو توضيح مي‌دهيد؟

 اين ورزش داراي 12 سبک به نام‌هاي: پرتوآ، توآ، نيوکونگ فو، فول کونگ فو، فاتيينگ، فري کونگ فو، فول کنتاکت، کمپو، توتايما، هنجوتوآ و توآي سنتي است که مجوز توآي سنتي به دلايلي لغو شد.

تفاوت اين سبک‌ها در چيست؟

بعضي تکنيک‌ها، فرم و خط‌ها.

جايگاه کونگ فوي استان را چگونه مي‌بينيد؟

عليرغم محروميت استان و نبود کارخانه‌هاي صنعتي و اسپانسرهاي اقتصادي، وضعيت خوب و قابل پيشرفتي دارد.

مشکل اساسي سر راه اين رشته و شما چيست؟

اگر چه تمام باشگاه‌هاي کونگ فوپرتوآي استان، يک مدرسه استاد سازي هستند ولي ما مدرسه کونگ فو به طور مستقل نداريم، مشکل اساسي نداشتن اسپانسرهاي مالي است، مسولين آن طور که بايد و شايد اين رشته را حمايت بنيادين نمي‌کنند و تنها برخي از اعضاي هيات‌ها اين رشته را حمايت مي‌کنند.

موقعيت خود را مديون چه کساني هستيد؟

 پدر و مادر عزيرم، استاد قربانعلي ، استاد سيد سعيد مهاجر، استاد ناصرنجات و استادم حشمت ا... شکري.

در حالي که هنوز عرق تمرين و کلاس به صورت شماست، هر چه به ذهنتان مي‌رسد، بگوييد.

عشق: وطن پرتوآ: ورزش ايرانيان همسر: محبت، عشق مسعود کريم آبادي: برادر ايدز و اعتياد: مرگ تدريجي گل: عمر کوتاه آب سرد کن خراب باشگاه هلال احمر: عدم توجه مسولين

و حرف آخر ؟

به خانواده‌هاي استان سرسبز گلستان توصيه مي‌کنم فرزندان خود را براي پرورش روح و جسم با اين سبک و روش رزمي‌آشنا کنند زيرا کونگ فو ورزشي است که از بالاترين تکنيک‌ها برخوردار است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان